عبارت را در

پيشگفتار

مسجد ، مهم‏ترين پايگاه شعائر دينى و اصلى‏ترين پايگاه تداوم ارزش‏هاى اسلامى در جامعه است و از اين رو ، نقش فوق‏العاده مؤثّرى در تحكيم اساس نظام اسلامى دارد . با اين نگاه ، مسجد ، جايگاه ويژه‏اى در فرهنگ عمومى جامعه اسلامى دارد و فرهنگ‏سازى در زمينه ابعاد مختلف اين پايگاه ، از اهمّيت و اولويت خاصّى برخوردار است .
بى ترديد ، بهترين ، مؤثّرترين و نزديك‏ترين راه براى فرهنگ‏سازى عمومى در جهت تقويت اين پايگاه مهم فرهنگى و سياسى ، تبيين ره‏نمودهاى سازنده قرآن ، پيامبر صلى‏ الله‏ عليه‏ و‏ آله و اهل بيت عليهم ‏السلام و انتقال آنها به اقشار مختلف جامعه اسلامى است .
هر چند تا كنون كتاب‏هاى مفيد و ارزنده‏اى با هدف ياد شده تأليف گرديده ، ليكن فرهنگ‏نامه مسجد ، تلاشى است نو تا ره‏نمودهاى قرآن و حديث را با نظمى نوين و دل‏نشين ، در اختيار همه علاقه‏مندان ، بويژه پژوهشگران و بخصوص سنگرداران اين پايگاه ، قرار دهد .
فرهنگ‏نامه مسجد ، با الهام گرفتن از قرآن و احاديث اسلامى ، در جهت تقويت فرهنگِ ساختن مسجد ، چگونگى طرّاحى و معمارى آن ، احترام به اين پايگاه مقدّس ، رعايت احكام و آداب آن ، اهمّيت مساجد تاريخى ، لزوم هوشيارى در برابر سوء استفاده‏هاى سياسى و اجتماعى از اين پايگاه ، و از همه مهم‏تر ، گسترش فرهنگ حضور عموم مسلمانان و خصوصا جوانان در مسجد ، نكات مهم و آموزنده‏اى را ارائه مى‏نمايد .
گفتنى است كه اين مجموعه ، بخشى از دانش‏نامه ميزان الحكمه است كه به دليل اهمّيت موضوع و به پيشنهاد فاضل گران‏قدر آقاى تقى قرائتى ـ كه تلاشى ستودنى در گسترش فرهنگ مسجد دارد ـ ، به صورتى مستقل ، ارائه مى‏گردد .
در اين جا ، لازم مى‏دانم از همه فضلا و پژوهشگران عزيز و بزرگوار «پژوهشكده علوم و معارف حديث» كه در پديد آوردن و عرضه اين اثر سيهم بوده‏اند ، بويژه فاضل ارجمند جناب آقاى مرتضى خوش‏نصيب كه در تحقيق اين فرهنگ‏نامه ، اين جانب را مساعدت نمود و افزون بر اين ، با ترجمه زيباى خود ، زمينه بهره‏مندى پارسى‏زبانان را از آن فراهم ساخت ، صميمانه سپاس‏گزارى نمايم . از خداوند منّان براى همه آنان ، پاداشى در خورِ فضل حضرتش مسئلت دارم . خداوند توفيق خدمت بيشتر به معارف ناب اسلام را به همه ما عنايت فرمايد!
محمّد محمّدى رى‏شهرى
پنجم بهمن ماه 1386
شانزدهم محرّم الحرام 1429