راهنماي شهر حديثنقشه شهر حديثتماس با مدير شهربا توجه به ضرورت رويكردهاي متنوع در نشر معارف اهل بیت عليهم السلام و ارائه آنها در قالب های نوین و كاربردی و عنايت به فرمايش مقام معظم رهبري در تبيين وظايف موسسه علمي فرهنگي دارالحديث براي نشر و همگاني كردن امر حديث،موسسه علمي فرهنگي دارالحديث اقدام به راه اندازي پايگاهي با گرايش موضوعي احاديث براي مخاطبان جوان و نوجوان نمود.
شهر حديث (حديث سيتي)، طرحي نو در ارائه احاديث نوراني اهل بيت عليهم السلام است. طراحان پايگاه تلاش نموده اند تا اين احاديث را در قالب شهري مجازي معرفي مي كند. اين شهر داراي مراكز مختلف و متناسب با موضوعات حديثي است. هر يك اين مراكز به بخش هايي تقسيم شده است كه مي توان با ورود به آنها به مجموعه اي از احاديث مرتبط با آن دست يافت.
براي افزايش جذابيت، در هر بخش پرسش هایی طراحي شده كه كاربران مي توانند مجموعه روايات را به عنوان پاسخ سوالات مطالعه نمایند.
براي كاربران امكان اظهار نظر و يا نقد و بررسي هر حديث پيش بيني شده و مخاطبان پايگاه مي توانند از اين طريق به بحث و طرح شبهات و پاسخ به آنها پردازند. ظرفيت به وجود آمده در ارائه نظرات پيرامون احاديث و پاسخ كاربران ديگر مي تواند فضاي بحث و مناظره در رابطه با هر حديث را فراهم آورده و موجب تعميق فهم احاديث گردد.
پايگاه فعلي مرحله نخست از پياده سازي اين شهر است. در اين مرحله كه براي بررسي بازخوردهاي اوليه طراحي چنين پايگاهي انجام شده از منابع محدود حديثي بهره بردارى شد. در مرحله بعدى، كه انشاء الله از ابتداي سال آينده آغاز مي گردد، از منابع بيشتر و با تنوع موضوعي گسترده تر در ارتقاء محتوايي پايگاه استفاده خواهد شد.
شهر حديث گامی كوچك در فضای دنیای مجازی است كه با همكاري گروهي از محققان موسسه علمي فرهنگي دارالحديث ، پس از دو سال و اندي كار مطالعاتی به صورت آزمایشی آغاز به كار نموده است. اميد است اين كار مرضي حضرت حق و مورد رضايت ائمه اطهار عليهم السلام قرار گيرد.
این پایگاه هم اكنون دارای 14 محله است كه به صورت موضوعي در سه سطح طراحي شده است. لايه دوم با 72 عنوان اصلي و سطح سوم با 246 عنوان فرعي در دسترس كاربران قرار دارد. مجموعه سوالات طراحي شده بالغ بر 3178 پرسش براي 5825 روایت است.
موضوعات و مطالب متنوع این پایگاه به دو صورت قابل دسترسی و استفاده می باشد:
1. استفاده از نقشه شهرگونه پایگاه در صفحه اصلی
در این نقشه 14 موضوع اصلی به شكل محله های یك شهر در كنار هم دیده می شود. با انتخاب محله مورد نظر، موضوعات فرعی با تصاویری نمادین در نقشه تفصیلی آن محله در سمت چپ صفحه ارائه می شود. چنانچه موضوع انتخاب شده دارای موضوعات جزئی تر باشد، از تصاویر مرتبط برای معرفی آن موضوع در صفحات زیرین استفاده شده است.
2. استفاده از نقشه پایگاه در گوشه بالای سمت چپ صفحه اصلی
در نقشه پایگاه تمام موضوعات به شكل درختی باز شده و یك جا قابل رؤیت است. با انتخاب موضوعات اصلی و میانی، موضوعات زیر مجموعه و با انتخاب موضوع نهایی كاربر به سؤالات دسترسی پیدا می كند.
با رسیدن به آخرین سطح از درخت موضوعات، سؤالات مرتبط با آن موضوع در اختیار كاربر قرار می گیرد. پاسخ سؤالات طراحی شده، روایاتی است كه با ترجمه و ذكر منبع ارائه شده است.
در ذیل هر حدیث امكان اظهار نظر برای كاربران در نظر گرفته شده است كه كاربران می توانند سؤالات و شبهات خود را نسبت به مفاد حدیث یا ترجمه آن، یا هر نكته دیگر را ذیل همان حدیث ارسال نمایند. نظرات مفید و قابل بحث، نمایش عمومی داده می شود تا فضای بحث و همفكری برای فهم عمیق تر روایات فراهم شود.
در هنگام استفاده از این پایگاه در تمام صفحات (به جز صفحه اصلی و نقشه پایگاه)، مكان نمایی در زیر نماد پایگاه (شهر حدیث) وجود دارد كه موقعیت جاری را از سر شاخه شهر حدیث تا موقعیت فعلی در درخت موضوعات، نشان می دهد. این مكان نما به صورت لینك شده ارائه می شود تا دسترسی به لایه های بالاتر در مسیر طی شده، به آسانی ممكن باشد.
در مورد پاورقی ها تذكر نكاتی لازم است:
لف. در پاورقی هایی كه بعد از عنوان كتاب تنها یك عدد آمده است، عدد به معنای شماره صفحه است به جز كتاب غررالحكم و كتاب كنزالعمال كه به معنای شماره مسلسل روایت است.
ب. در پاورقی هایی كه بعد از عنوان كتاب چند عدد با علامت جدا كننده آمده است، عدد اول شماره جلد، عدد دوم شماره صفحه و عدد سوم شماره حدیث است.

پایگاه شهر حدیث

 

دامنه هاي ديگر پايگاه


پايگاه هاي وابسته

پايگاه اطلاع رساني حديث شيعه دانشکده علوم حدیث تهران کنگره بين المللی بزرگداشت ثقة الاسلام کلینی دانشکده علوم حدیث قم دانشکده مجازی علوم حدیث پایگاه اطلاع رسانی کتابخانه های ایران موسسه علمی فرهنگی دارالحدیث